





Újpest: Kis Amerika
Séta Budapest egyik legtöbb titkot rejtő kerületében, ahol kiderül, miként vált Újpest zsidó gyarmatból erőtől duzzadó iparvárossá néhány évtized alatt.
“Utolsó pillanatban remek üzleti lehetőség híre ért el Újpestre. A Fővárosi Kereskedelmi és Iparkamara két évvel korábban tizennyolcezer koronáért gyártatott egyedi bútort dísztermébe, melyet azonban alig használtan értékesítettek: az újpestiek lecsaptak a remek lehetőségre, és mindössze kétezer-nyolcszáz koronáért megvették a szinte teljesen új, remek ár-érték arányú berendezést. Ez azonban senkit sem zavart, sőt ellenkezőleg: épp ettől vált Újpest önazonos jelképévé az épület, a presztízs és az üzleti szemlélet ötvözetévé.”
/Koniorczyk Borbála - Merker Dávid: Hosszúlépés a körúton túl/
A 19. század végén lüktetni kezdett a város pereme: a fóti Károlyi-birtok elhagyatott részén megalapított „zsidó gyarmat” – így nevezte a helyet Újpest város első polgármestere – néhány évtized alatt Magyarország egyik legnagyobb iparvárosává fejlődött. Itt egyszerűen minden gyorsabb, nagyobb és harsányabb volt.
A Hosszúlépés a körúton túl című könyv alapján összeállított sétánkon felfedezzük Budapest nyughatatlan városrészének legszebb épületeit és legizgalmasabb történeteit. Bejárjuk a fejlődő zsidó közösséget szolgáló hatalmas zsinagógát, megismerkedünk Babits Mihály helyi magyartanár viszontagságaival, Szepes Mária bohém gyerekkorával és a várost felvirágoztató, de az utcákat jellegzetes bűzzel elárasztó bőripar történetével. Megismerjük, miként vált a Tungsram világmárkává és mi köze mindennek a magyar cionista mozgalmakhoz. Sőt, arra is fény derül, miként zajlott Magyarország első bankrablása és hogyan nőtt ki a földből szinte pillanatok alatt a korabeli Magyarország legnagyobb községháza. Újpesti sétánkat a városháza lélegzetelállító dísztermében zárjuk.
Mivel a séta során betérünk egy zsinagógába, ezért szeretnénk kérni, hogy ehhez megfelelő öltözetben gyere. A férfiaknak érdemes magukkal hozni egy fejfedőt, a nők pedig vállat és térdet eltakaró ruhában érkezzenek.
Fotó: Soós Bertalan
Kivel járunk?

Merker Dávid
Már gyerekkoromban fejből tudtam, melyik busszal a város melyik részébe lehet eljutni, később barátaimat néha őrületbe kergettem régi fotók és térképek mutogatásával.

Braun Éva
Történelemtanárként dolgozom, Budapesten élek születésem óta.

